#громадськемісце Етнічна приналежність Чернівців – з’явилася “Етнографічна карта Буковини” Аркадія Жуковського #чернівці #chernivtsi

Етнічна приналежність Чернівців з’явилася "Етнографічна карта Буковини" Аркадія Жуковського

Етнічна приналежність Чернівців - з’явилася "Етнографічна карта Буковини" Аркадія Жуковського

Нещодавно у Чернівцях була перевидана одна з найважливіших картографічних праць академіка Аркадія Жуковського – “Етнографічна карта Буковини”.

Про це на “Історичній правді” пише Володимир Старик.

Ця карта опублікована в книзі Володимира Старика “Від Сараєва до Парижа. Буковинський Interregnum 1914-1921”

“Етнографічна карта Буковини” – це важливе роз’яснення етнічної приналежності Буковини, яку століттями ведуть між собою українські та румунські політики. 

“Впродовж останнього століття світ чув і прислухався головно до аргументів румунської сторони та її головного речника Іона Ністора, котрий ще в 1918 році уклав та видав у Бухаресті свою працю “Етнографічна карта Буковини згідно з переписом населення 1910 року” як додаток до його полемічного трактату “Національна боротьба на Буковині з особливим врахуванням румунів і рутенів”, – йдеться у статті.

Справа у тому, що історик Румунії та Буковини Іон Ністор створив карту Буковини і дуже широко її розтиражував.

Зручний формат новини у нашому Viber

Не спираючись на жодні документальні дані Іон Ністор вказує в кожному північнобуковинському селі наявність принаймні четвертини румунського населення, хоча перепис 1910 року і не зафіксував би у цьому селі жодного носія румунської мови. Дані офіційного перепису населення Буковини не важили нічого супроти переконання Іона Ністора в тому, що православні українці насправді є буцімто українізованими румунами. 

“Ця сфальшована карта була одним з найважливіших аргументів, які представила на Паризьку мирну конференцію румунська делегація для підтвердження своїх прав на українську частину Буковини. Враховуючи наочність багатоколірної карти у порівнянні з нудними переліками населених пунктів у меморандумах української делегації, не підлягає сумніву роль цієї карти в тому, що рішення представників країн Антанти з буковинського питання випало саме на користь Румунії”, – пишуть у статті.

Етнографічна карта Буковини Аркадія Жуковського набагато адекватніше відображає результати перепису населення Буковини 1910 року, вона не містить вифантазуваних етнічних груп, маніпуляцій кольорами чи груп “румунізованих українців” у румунських селах за зразком карти Іона Ністора, – впевнений Володимир Старик. 

Детальніше про цю роботу можна прочитати за посиланням.