#громадськемісце Оренда квартир у Чернівцях – місцевим без тварин і в доларах #чернівці #chernivtsi

Оренда квартир у Чернівцях місцевим без тварин і в доларах

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Війна змусила багатьох українців покинути власне житло та їхати у пошуках спокійного життя. Купити житло можуть дозволити собі далеко не всі, й багато людей винаймають квартири або будинки. 

Сайт 0372 поспілкувався з вимушеними переселенцями, рієлтором та місцевими жителями, щоб дізнатися їхній погляд і досвід щодо винайму квартир.

Журналісти 0372 поспілкувався з переселенцями з Донецької області:

Олександра:

“Коли ми приїхали в Чернівці, то стикнулись з проблемою, що не можемо знайти житло. Перші два дні нас прихистили в молодіжному прихистку, ми спали на матрацах на підлозі. В ці дні ми займались пошуком житла. Оголошень було дуже мало, адже було багато переселенців в березні 2022 року в Чернівцях, відповідно всі квартири були зайняті. Коли ми почали телефонувати щодо житла, потрапляли на шахраїв. Часто казали, що велика черга на квартири, перед вами ще кілька людей, тому давайте завдаток, і ви будете перші в списку на перегляд квартири. Що нас дуже здивувало – це оплата квартири у валюті. Ціни були від 250 доларів і вище. На 250 доларів ми могли розраховувати тільки на нижчий рівень умов. Могло не бути пральної машинки або меблів. Нам казали, щоб ми купили все самі, якщо нам щось потрібно.

В мене є досвід двох переїздів в межах Чернівців. Чим більше проходило часу – тим ситуація ставала краще. Переселенців ставало менше, а квартир більше.

На першій квартирі були погані умови, платили 250 доларів. До цього там жили студенти, після їхнього виселення власники підняли ціну. Зрозуміли ми це після розмови з сусідами. 

На другій квартирі були вже краще умови. Вона була більша за розміром, було 3 кімнати. Коштувала вже 300 доларів, домовились з власницею квартири, що будемо платити фіксовану суму в гривнях. Доволі важко було домовитись, адже багато хто відмовляв брати в гривні, тільки у валюті.

Тварин у нас не було, але часто питали, чи вони у нас є. Були зауваження, що в нас багато людей, інколи відмовляли, коли чули, що нас 5 людей. 

Деякі питали, де ми працюємо і на скільки платоспроможні – стандартні питання. 

Зараз живемо на третій квартирі, платимо в доларах. Всеодно відчувається несправедливість, адже багато чернівчан поїхало закордон, там квартири їм дають безкоштовно, а власні квартири здають за великі суми переселенцям, які реально тікали від війни. Це не приємно, коли на тобі просто наживаються”. 

Вікторія:

“Коли ми тільки приїхали, жили дві доби у тимчасовому прихистику Шелтар.

Пізніше з’ясувалось, що в Чернівцях дуже погана ситуація з житлом. Квартир не було. Квартири, які залишались були “вбиті” та за високі ціни, 500-700 доларів. 

Організація, яка допомогла нам евакуюватись, допомогла і з пошуком квартири. 

Вона не була супер-мега класна, коштувала 500 доларів. Там був не дороблений ремонт, сміття, “вбита” підлога. У нас не було вибору, потрібно було винаймати квартиру, поки вона є. Там проживало 5 людей, до літа ми винаймали цю квартиру. 

Місяць шукали іншу квартиру, перебрали купу різних варіантів. До прикладу десь був хороший ремонт, але не було посуду, подушок, ковдр. Потрапляли і на шахраїв, які вимагали задаток або повну оплату, бо кілька людей вже було перед нами в черзі. 

Неодноразово відмовляли, почувши, що переселенка. Казали, що здаємо тільки чернівчанам. 

Зараз  знімаю двокімнатну квартиру, але живу тільки в одній кімнаті, тому що я не спроможна платити повну суму. Оплачую 4700 гривень за курсом долара. Вона не дуже сучасна, але більш-менш. Адекватна жінка, якій оплачую квартиру”. 

Все цікаве та найважливіше читайте у нашому Telegram

Лідія Сергіївна:

“Переїхала в Чернівці в березні 2022 року. На той момент вільного житла для винайму практично не було. А те, що було вартувало дуже дорого. Однокімнатні квартира знаходили за 250 доларів, а то і євро. Випадково знайшли трьохкімнатну квартиру, де жили разом з колегами. Спочатку не звертали уваги на шахраїв, тому що вибору квартир практично не було. 

Влітку, коли переїжджали казали, що давайте завдаток тоді і запишемо в чергу на огляд квартири. Були випадки, коли нас приховано знімали на телефон. 

Ми завжди попереджали, що ми переселенці, але були неадекватні рієлтори, які приводили в пусту квартиру. Аргументуючи це тим, що є організації, які допомагають, підете і візьмете, що вам потрібно. Власники були щасливі, що у нас немає тварин. Були й такі, що не цікавились, звідки ми. 

Були квартири дуже красиві, з новим ремонтом і меблями, саме там писало, що без тварин – це було образливо”. 

Шахраям байдуже, переселенці чи місцеві жителі, в пастку потрапляють всі. 

Марія Василівна, місцева жителька:

“На жаль, під час війни активізувалося чимало фальшивих власників квартир, які насправді ними не володіють, або ж рієлторів, які хочуть ошукати людей.

Я стикнулась особисто з цією проблемою під час пошуку оренди квартири зі своїм хлопцем. Шукали оголошення на всіх можливих платформах, але переважно рієлтори та власники публікують свої квартири на Olx.ua. Пошук омріяного житла тривав приблизно півтора місяця. За цей час ми зателефонували десяткам власникам квартир, змінили трьох рієлторів та майже втратили віру.

Проте ввечері 28 січня в котрий раз зайшовши на Olx, я побачила саме ту квартиру, яку ми шукали: оренда від власника, євро-ремонт, нові меблі, чудова кухня та ванна кімната, ще й в центрі міста. Найголовнішою і найпривабливішою була ціна – всього 6 000 гривень. Тільки зараз я розумію, що таке неможливо, враховуючи стан і локацію даної квартири. Проте, тоді мені здавалось, що нам просто пощастило. Вранці 29 січня, я набрала пані Зоряну (таке ім’я було вказано в її соцмережі), але не отримавши відповіді на дзвінок, написала про те, що хочемо подивитись квартиру та якщо все сподобається – винайняти її”. 

РІЄЛТОР:

  • Чи часто до вас звертаються переселенці для винайму квартири, будинку:

“Саме зараз процент співвідношення, який до мене звертається: 20% переселенці, 80% місцеві, або з області, або з сусідніх областей, ще рік назад співвідношення було навпаки”.

  • Чи були випадки, коли власники дізнавались, що квартиру хочуть винайняти переселенці, та відмовляли їм?

“Так, таких випадків нажаль хватає. Деякі переселенці себе не дуже порядно зарекомендували (мʼяко скажу), а сарафанне радіо діє, місто невелике, тому більшість віддає перевагу місцевим.  Як на мене місцеві – не показник, що все буде гуд.  Саме у мене з переселенцями проблем не було і з квартирами, які я їм здавав теж, але неприємних історій чув багато”.

  • Які неетичні питання ставлять власники, рієлтори переселенцям?

“Власники найбільше бояться переселенців з Донбасу. До Херсона, Миколаєва доволі лояльні. Якщо Донбас, багато хто відмовляє. 

Це ще з 2014 року тягнеться, тоді вони себе негативно зарекомендували, багато оголошень було в OLX наприклад, що тільки не переселенці. Різний менталітет, чомусь вони думали, що ми їм все повинні, і все через нас, і зараз багато хто так думає.

Я людей на касти і сорти не ділю, неетичних питань не ставлю. Переселенці не від хорошого життя сюди їдуть. Ставлю базові питання: хто має жити, з якого міста, на який термін, чи є тварини?”.

  • Які були курйозні випадки з переселенцями?

“Були звичайно, але не у мене слава Богу, але я бачив квартири після них. Заїхали в хороший косметичний стан, лишали після себе бомжатник (таке враження, що спеціально. Після них треба потрібно було робити ремонт. Бувало, що без відома власників заселяли людей з великою кількість тварин”. 

  • Які стереотипи про переселенців ви знаєте, та чи вдалось за понад 2 роки повномасштабного вторгення рф в Україну, як рієлтор їх зруйнувати?

“У  мене тільки рекомендаційні квартири, а не з холодного ринку, тому у мене діє свій відбір клієнтів, якщо починає хамити зразу, або бикувати, звичайно таких людей я не розглядаю на квартиру, щоб у власників не було проблем і крайнім не вийшов я. Особиста моя думка, що немає значення звідки ти, а яка ти людина взагалі. Стараюсь організувати зустріч і при перегляді вже все зʼясувати і поговорити спокійно (мова, релігія) значення немає. Але більшість з них говорить російською, українською виходить слабо. Хоча багато є таких , що стараються”.