#громадськемісце Як штрафуватимуть українців за ухилення від мобілізації — законопроєкт #чернівці #chernivtsi

Як штрафуватимуть українців за ухилення від мобілізації — законопроєкт

Українська влада планує посилити відповідальність для громадян, які ухиляються від мобілізації та вчиняють інші військові правопорушення. Пропонується збільшити суми штрафів та ввести додаткові покарання

Про це йдеться у законопроєкті №10379, який був опублікований на сайті Верховної Ради 25 грудня. Ініціатором документа виступив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Зокрема, Кабінет міністрів хоче внести зміни до Адміністративного та Кримінального кодексів в частині розмірів штрафів за військові правопорушення.

Водночас зазначимо, що проєкт закону тільки направили на розгляд профільного комітету. Перед остаточним затвердженням документ пройде кілька читань, і в процесі до нього вноситимуться правки. Тому фінальна редакція може значно відрізнятись від запропонованих змін.

Які штрафи пропонується встановити

За порушення правил військового обліку хочуть встановити штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 500 до 17 000 грн). Зараз сума штрафу становить 3 400 − 5 100 грн.

Також українців пропонують штрафувати за суму від 25 500 до 34 000 грн за порушення норм про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Тим часом посадовцям за це треба буде заплатити від 34 000 до 85 000 грн.

Водночас за порушення вищевказаного законодавства в особливий період штрафна санкція сягатиме 34 000 − 51 000 грн для звичайних громадян та 153 000 − 204 000 грн для чиновників.

При цьому українців, які порушать норми закону під час дії особливого періоду, зможуть затримувати на строк до 3 годин для складення протоколу. А в разі необхідності встановлення особи та/або з’ясування обставин правопорушення — до 3 діб.

Зазначимо, наразі передбачено кримінальне покарання у вигляді від 3 до 5 років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Після прийняття змін до закону дане покарання може бути застосоване в тому числі для громадян, які відмовляють від проходження медичного огляду.

Як ще каратимуть ухилянтів

Також на сайті парламенту з’явився ще один законопроєкт №10378 щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

В ньому йдеться, що військовозобов’язаних, які не явились до військкомату, вноситимуть до Єдиного реєстру боржників. Водночас до них пропонують застосовувати ряд обмежень, серед яких:

  • заборона на виїзд за кордон;
  • заборона на проведення операцій з майном;
  • обмеження в праві керувати автівкою та отримати водійське посвідчення;
  • обмеження прав розпоряджатись цінностями та коштами;
  • заборона підписувати кредитні договори;
  • зупинення отримання пільг та послуг від держави.

Навіщо підвищують штрафи

У пояснювальній записці до законопроєкту №10379 вказано, що в такий спосіб влада хоче удосконалити норми адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію з урахуванням вимог воєнного стану.

Також уряд планує запровадити механізм, за яким не буде складатись протокол у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень.

Йдеться про випадки, коли розгляд правопорушень віднесено до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП), якщо особа не з’являється без поважних причин або без повідомлення причин, бувши належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявністю у ТЦК СП підтвердження про отримання особою виклику.

Нагадаємо, процес нарахування заробітних плат для захисників України не зміниться у 2024 році порівняно з поточним. Розмір грошового забезпечення для військових залежить від багатьох факторів.

Так, зарплата мобілізованих українців залежить від посади, військового звання, роду військ та місця служби. Основу грошового забезпечення складають посадовий оклад та оклад за військовим званням. Вже до них можуть додаватись надбавки та доплати, наприклад, за вислугу років, науковий ступінь та вчене звання, а також премії за виконання особливих завдань.

У 2024 році мінімальна зарплата мобілізованого військового становитиме 33 000 грн. До неї входить мінімальний оклад солдата-строковика (20 000 грн) і мінімальний оклад за військовим званням (13 000 грн).

ДЖЕРЕЛО